תכנית מהפכנית ללימודי תואר ראשון לצעירים בני העדה האתיופית

תוכנית אחותנו מבית לאופק היא תכנית ללימודי תואר ראשון בסיעוד באוניברסיטה העברית בירושלים, המיועדת ליוצאי העדה האתיופית. התכנית היא פרי שיתוף פעולה של עמותת לאופק עם האוניברסיטה העברית, נשות הדסה ובית הספר לסיעוד על שם הנרייטה סאלד. 

מסלול הלימודים כולל שנת מכינה וארבע שנות לימודים אקדמיים באוניברסיטה העברית. התוכנית נבנתה לאחר זיהוי האתגרים והחסמים העומדים בפני צעירים בני העדה האתיופית המונעים מהם להשתלב במסלולי לימוד ולהתמיד בהצלחה. בסקר שנערך בשנת 2013 בקרב צעירים יוצאי אתיופיה, למדנו ש 90% הם בעלי שאיפה משותפת – לעשות למען אחרים באמצעות מקצוע הסיעוד. 

לא לוותר על החלום!

הדברים שמנעו ועדיין מונעים מרבים מהם להגשים את החלום הוא המבחן הפסיכומטרי ומגבלות כלכליות. על פי הנתונים, ההישגים של יוצאי העדה האתיופית הם נמוכים בכ – 30% משל מעמיתיהם הישראלים. מעבר לכך מחצית מבני הקהילה האתיופית חיים מתחת לקו העוני.

בדיוק לשם כך נולדה אחותנו. במסגרת שיתוף פעולה שנרקם עם ביה"ס לסיעוד ע"ש הנריאטה סולד מתקבלים לתכנית אך ורק תלמידות ותלמידים בני העדה האתיופית על פי קריטריונים אלטרנטיביים שפותחו עבורם באופן מיוחד.  הסטודנטים זוכים למלגות אקדמיות, מלגות מחיה, מגורים במעונות, ושיעורי עזר פרטיים. 

הם מקבלים כל ליווי ויעוץ אישי ו/או תמיכה נפשית הנדרשים על מנת להבטיח את הצלחתם. הודות ליתרונות התוכנית ולמאפייניה הייחודיים שיעור הנשירה ממסלול הוא עומד על 1.5% בלבד, הנחשב נמוך במיוחד ביחס לשיעורי הנשירה מתוכניות השכלה מקבילות המיועדות ליוצאי אתיופיה.

דור ראשון להשכלה

בעקבות הצלחתה של תכנית אחותנו, השקנו בשנת 2020 מסלול נוסף ללימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק. המסלול הוא בשיתוף עם הפקולטה לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית ואורכו 5 שנים.

מעוניינים לקבל מידע נוסף ולהירשם למיונים?​

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אני רוצה לקבל מידע נוסף למסלול:

(נא לסמן את המסלול המבוקש. ניתן לסמן יותר מאחד).

מה מייחד את התכניות?

תנאי קבלה מותאמים

תהליכי המיון בשני המסלולים הותאמו במיוחד ליוצאי העדה האתיופית, ומאפשרים לצעירים המעוניינים להתקבל לתוכניות הלימודים למקסם את סיכויי ההשתלבות. תנאי הקבלה אינם כוללים ציון פסיכומטרי, ומבוססים על ציוני מכינה שאליה מתקבלים על בסיס ציוני בגרות וראיונות אישיים. ​

מעטפת ליווי תומכת

שתי התוכנית - אחותנו ונחשונים מספקים לסטודנטים מעטפת תמיכה וליווי מלא לכל משך תקופת הלימודים. הליווי כולל הענקת מלגות קיום חודשיות, תשלום שכ"ד במעונות, מימון שכר לימוד, שיעורי תגבור, מחשב נייד וליווי אישי מנטלי.

השכלה לשם תעסוקה

שתי התוכניות - אחותנו ונחשונים פותחו כדי לסייע לצעירים וצעירות בני ובנות העדה האתיופית שגדלו באוכלוסיות מעוטות הזדמנויות לרכוש השכלה בתחומים שבהם הביקוש לעובדים גדל בהתמדה, ולזכות בתעסוקה משפיעה ומעורבת.

מבט לעתיד

במצב של מחסור בכח אדם סיעודי שבו ישראל חייבת להכפיל, אם לא לשלש, את מספר האחים והאחיות במוסדות רפואיים בכל הארץ, בוגרי אחותנו יוכלו למצוא עבודה בנקל ולפרנס את משפחותיהם בכבוד. הם ישברו את תקרת העוני ויהוו דוגמא עבור בני משפחותיהם וקהילותיהם. בסיום שנת הלימודים הזו תלמידי המחזור הראשון של תכנית אחותנו יסיימו את לימודי התואר הראשון וצפויים להשתלב במערכת הבריאות של ישראל.

מעוניינים לקבל מידע נוסף ולהירשם למיונים?

נא מלאו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם עם כל המידע על מסלולי הלימוד ועל תנאי הקבלה

אני רוצה לקבל מידע נוסף למסלול:

(נא לסמן את המסלול המבוקש. ניתן לסמן יותר מאחד).

השותפים שלנו